دسته بندی محصولات
تمام محصولات خانه هوشمند آکو دارای دو سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش می باشند.
مقالات

آبیاری هوشمند

مقالات شرکت آکو

آبیاری هوشمند

آبیاری هوشمند یک روش پیشرفته برای آبیاری گیاهان است که با استفاده از فناوری های مدرن و دستگاه های الکترونیکی، به طور هوشمندانه مقدار و زمان آبیاری را کنترل می کند. این سیستم ها معمولاً شامل حسگرها، کنترلرها و دستگاه های اجرایی هستند که با همکاری با یکدیگر کار می کنند تا بهترین شرایط آبیاری را برای گیاهان فراهم کنند، سیستم آبیاری هوشمند فضای سبز سیستمی است که میتواند با برنامه هایی که از قبل برای آن بطور ثابت یا از طریق کاربر تعریف میشود ، گیاه یا گیاهانی را در هر نوع توپوگرافی زمین متناسب با نوع نیاز آن گیاه آبیاری کند . از عواملی که باعث گرایش در امر آبیاری فضاهای سبز ، گلخانه ای و کشاورزی به سیستمهای هوشمند آبیاری میشود اولاً صرفه جویی بالای آب در استفاده از این سیستمها و ثانیاً انعطاف پذیری این نوع سیستمها با شرایط گوناگون زمین و منطبق شدن با نوع نیاز گیاه در مصرف آب است . با نصب سیستم به فضاهای سبز میتوان پخش کننده های آب نصب شده در محیط (سیستم قطره ای ، بارانی و ….) را کنترل نمود.
در بخش فضای سبز و باغداری میتوان با تجهیز زمین های فضای سبز و باغ مرکبات به تجهیزات آبیاری تحت فشار و نصب سیستم هوشمند آبیاری بر روی تجهیزات آبیاری تحت فشار فرآیند هوشمند سازی و مکانیزه کردن آبیاری را انجام داد . با نصب ایستگاههای سیستم هوشمند آبیاری و تقسیم زمین مورد نظر به چندین واحد آبیاری، میتوان فرآیند آبیاری را حتی با سرانه کم آب (حق آبه) انجام داد . بوسیله سامانه بیسیم سیستم هوشمند آبیاری و برقراری ارتباط بیسیم ایمن و بدون نویز هیچگونه محدودیتی در مساحت و هکتار زمین یا باغ تحت پوشش سیستم هوشمند آبیاری وجود نخواهد داشت.

این سیستم ها کاربر را قادر خواهد ساخت تا به راحتی فضای سبز خود را در هر زمان که تمایل دارد آبیاری نماید و از آسیب دیدن گیاهان بر اثر بی آبی یا کم آبی ممانعت به عمل آورد . بدلیل آبیاری منظمی که سیستم در اختیار میگذارد با کمترین آب بیشترین بهره وری را خواهد داشت.

با توجه به وضعیت فعلی آب کشور و این نکته که تقریبا ۸۰ درصد از هدر رفت آب در بخش کشاورزی است، استفاده از راه حل های هوشمندسازی می تواند یک راه حل مطمئن و مطلوب برای برون رفت از بحران آب و مدیریت مناسب آن باشد.

آبیاری هوشمند

انواع آبیاری هوشمند عبارتند از:

 1. آبیاری بر اساس نیاز گیاه: در این روش، سیستم آبیاری هوشمند با استفاده از حسگرهای خاصی مانند حسگرهای رطوبت خاک، حسگرهای دما و حسگرهای نور، نیاز آبی گیاه را تشخیص می دهد و طبق آن مقدار آب مورد نیاز را تأمین می کند.
 2. آبیاری بر اساس شرایط آب و هوایی: در این روش، سیستم آبیاری هوشمند با استفاده از داده های هواشناسی مانند دما، رطوبت نسبی و سرعت باد، زمان و میزان آبیاری را تنظیم می کند. به عنوان مثال، در روزهای گرم و خشک، میزان آبیاری افزایش می یابد.
 3. آبیاری به صورت خودکار: در این روش، سیستم آبیاری هوشمند با استفاده از زمانبندی های قابل برنامه ریزی، به صورت خودکار آبیاری را انجام می دهد. این روش می تواند بر اساس نیاز گیاهان و یا شرایط آب و هوایی تنظیم شود.
 4. آبیاری از طریق سیستم های قطره ای: سیستم های قطره ای یا میکرو آبیاری، آب را به طور مستقیم و به میزان کمتری بر روی ریشه های گیاهان تخلیه می کنند. سیستم های قطره ای در آبیاری هوشمند استفاده می شوند تا دقت بیشتری در تأمین آب به گیاهان داشته باشند.
 5. آبیاری بر اساس اطلاعات گیاهان: برخی از سیستم های آبیاری هوشمند قادر به دریافت اطلاعات مربوط به نوع گیاه، سن گیاه و وضعیت آن هستند. با توجه به این اطلاعات، سیستم می تواند میزان و زمان آبیاری را برای هر گیاه به صورت خاص تنظیم کند.

در کل، آبیاری هوشمند با استفاده از فناوری های مدرن و تحلیل دقیق داده ها، به مدیریت بهینه تر منابع آب و افزایش بهره وری در زمینه آبیاری کمک می کند. این سیستم ها می توانند به صورت خودکار و دقیق تر نیاز آبی گیاهان را تأمین کرده و از هدررفت آب جلوگیری کنند.

 

سناریوهای پیشنهادی مديريت هوشمند آبرسانی و آبیاری

 • سنجش رطوبت و تشخيص زمان آبياري در نتیجه امکان کنترل آبیاری فضای سبز
 • زمانبندی انجام آبیاری برای ساعات خنك تر جهت صرفه جویی در مصرف آب

 

 • تنظیم دبی و فشار آب مناطق مختلف

 

 • قطع و وصل جریان آب در مواقع مختلف

 

 • برآورد نیاز آبی محصول کشاورزی با استفاده از پارامتر ETc

 

 • مجهز به سنسورهای هواشناسی – دما و رطوبت خاک، پارامترهای جوی . ..

 

 • محاسبه اتوماتیک نیاز آبی محصول کشاورزی براساس پارامترهای اندازه گیری شده

 

 • کنترل شبکه آبیاری براساس نیاز آبی به دست آمده

 

آبیاری-هوشمند

 کاربرد آبیاری هوشمند

کشاورزی

آبیاری هوشمند در کشاورزی بسیار مفید است. این روش می‌تواند میزان آب مورد نیاز گیاهان را تنظیم کرده و از هدررفت آب جلوگیری کند. همچنین، با استفاده از حسگرها و داده‌های هواشناسی، می‌توان آبیاری را بر اساس شرایط جوی تنظیم کرد و به بهره‌وری منابع آب کمک کرد. آبیاری هوشمند در کشاورزی می‌تواند منجر به افزایش عملکرد محصولات، کاهش هزینه‌ها و حفاظت از منابع آب شود.

فضای سبز شهری:

آبیاری هوشمند در فضای سبز شهری مانند پارک‌ها، باغ‌ها و چمن‌زارها استفاده می‌شود. این سیستم ها می‌توانند میزان آبیاری را بر اساس نیاز گیاهان و شرایط آب و هوایی تنظیم کنند. با استفاده از حسگرها و کنترلرهای هوشمند، آبیاری به صورت دقیق و بهینه‌تر انجام می‌شود و میزان هدررفت آب کاهش می‌یابد.

گلخانه

در گلخانه‌ها، آبیاری هوشمند می‌تواند به طور دقیق میزان آب مورد نیاز گیاهان را کنترل کند. سیستم‌های آبیاری هوشمند در گلخانه‌ها می‌توانند با استفاده از حسگرها، داده‌های هواشناسی و اطلاعات گیاهان، به صورت خودکار و بهینه زمان و مقدار آبیاری را تنظیم کنند. این باعث می‌شود که گیاهان در شرایط بهینه قرار بگیرند و عملکرد آن‌ها بهبود یابد.

فضای باز و ورزشی

آبیاری هوشمند در فضاهای باز مانند زمین‌های ورزشی، زمین‌های گلف و میادین ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از سیستم‌های آبیاری هوشمند، میزان آبیاری بر اساس نیاز گیاهان و شرایط محیطی تنظیم می‌شود. این باعث می‌شود که فضاهای باز در شرایط بهینه قرار گیرند و مصرف آب به حداقل رسد.

باغات و باغچه‌ها

در باغات و باغچه‌ها نیز می‌توان از آبیاری هوشمند استفاده کرد. با استفاده از حسگرها، سیستم آبیاری هوشمند میزان رطوبت خاک را تشخیص داده و میزان آبیاری را بهینه می‌کند. این سیستم می‌تواند به صورت خودکار و در زمان‌های مشخص، آبیاری را انجام دهد و از هدررفت آب جلوگیری کند.

فلاور باکس

امروزه پوشش گل و گیاه در، نما، داخل، پشت بام و تراس ساختمان های مسکونی اداری و تجاری بیمارستان و… در حال گسترش است بنابر این در بسیاری موارد بدلایل زیادی از جمله وسیع بودن پروژه،عدم دسترسی به ساکنین به فلاور باکس ها، کاهش مصرف آب بر اساس رطوبت خاک و آب مورد نیاز آن گیاه  نیاز به آبیاری هوشمند آنها داریم.

 بنابراین پس از فراهم کردن بستر فیزیکی با رعایت استاندارد های روز دنیا و بر اساس نوع محصول میتواند کاملا هوشمند و بدون دخالت نیروی انسانی انجام گیرد یا در برخی مواقع بر اساس نیاز توسط موبایل یا پنل لمسی کنترل شوند. هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد لذا هر ایده ای در این زمینه دارید با شرکت آکو تماس بگیرید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

0 موارد محصول
حساب کاربری من